Čo je to analýza konkurencie a ako ju zrealizovať?

Analýza konkurencie je nevyhnutnou súčasťou každého úspešného podnikania. Kedy ste naposledy vykonali prieskum konkurencie pre svoju značku? A čo je dôležitejšie, viete, ako ho spraviť efektívne?

Ak si nie ste istí alebo ak posledná "analýza", ktorú ste vykonali, vyzerala ako rýchle prečítanie webovej stránky a pozretie followerov na sociálnych sieťach konkurencie, pravdepodobne prichádzate o dôležité informácie, ktoré by mohli pomôcť vašej značke rásť.

V tomto blogu sa dozviete, ako vykonať analýzu konkurencie, ktorá vašej firme poskytne konkurenčnú výhodu na trhu.

analýza konkurencie - analyza konkurencie
analýza konkurencie, analýza kľúčových slov

zdroj: Canva

Čo je to analýza konkurencie?

Analýza konkurencie je systematický proces, ktorý zahŕňa zhromažďovanie, hodnotenie a porovnávanie informácií o konkurenčných firmách a ich stratégiách, s cieľom pochopiť ich silné a slabé stránky a identifikovať príležitosti na zlepšenie vlastného podnikania. Táto analýza zahŕňa aspekty ako trhová pozícia, produkty a služby, cenová politika, marketingová stratégia, online prítomnosť, správa sociálnych sietí a ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú konkurenčnú výhodu.

Prieskum konkurencie vám pomôže zistiť, ako funguje vaša konkurencia, a identifikovať potenciálne príležitosti, v ktorých ju môžete prekonať.

Umožní vám tiež sledovať trendy v odvetví a zabezpečiť, aby váš produkt neustále spĺňal - a prekonával - štandardy odvetvia.

Poďme sa pozrieť na niekoľko ďalších výhod, ktoré prináša vykonanie analýzy konkurencie:

Unique Value Proposition alebo Unikátna Hodnota Značky

Analýza konkurencie vám pomôže identifikovať tzv. unique value proposition, alebo unikátnu hodnotu vášho podnikania / vášho produktu a to, čím sa váš produkt líši od konkurencie, čo môže byť základom pre budúce marketingové úsilie.

Silné a Slabé Stránky Konkurencie

Prieskum konkurencie vám umožní identifikovať, čo robí vaša konkurencia správne a zároveň v čom vaši konkurenti zaostávajú. Tieto informácie sú rozhodujúce pre udržanie relevantnosti, zabezpečenie toho, aby váš produkt aj vaše marketingové kampane prekonávali štandardy v odvetví. Tak isto aj na identifikáciu príležitostí na trhu a na otestovanie nových marketingových alebo obsahových stratégii.

Marketingová Komunikácia

Prostredníctvom recenzií zákazníkov sa dozviete, čo chýba v produkte alebo službách konkurencie, a následne môžete zvážiť, ako by ste mohli pridať funkcie do svojho vlastného produktu / služby, aby ste tieto potreby splnili. Analýza konkurencie a prieskum recenzií zákazníka vám poskytne poznatky, na základe ktorých viete efektívne nastaviť marketingovú komunikáciu vašej značky.

Správa sociálnych sietí

Analýza konkurencie na sociálnych sieťach vám prinesie poznatky, na základe ktorých viete nastaviť vašu obsahovú stratégiu na mieru vašej cieĺovej skupiny. Touto analýzou viete zistiť aký druh obsahu využíva konkurencie a ktorý obsah funguje na cieľovku, ako často konkurencia pridáva príspevky alebo aké témy rozoberá na sociálnych sieťach alebo blogoch. Všetky poznatky z analýzy konkurencie viete využiť na to aby vaša správa sociálnych sietí bola efektívnejšia.

Kľúčové Slová Konkurencie

Analýza konkurencie a analýza kľúčových slov je pri optimalizácii webových stránok pre vyhľadávače (SEO) a tvorbe blogového obsahu nevyhnutná. Získanie vedomosti o tom ako vaša konkurencia pristupuje k SEO v porovnaní s vaším podnikaním, vám môže priniesť konkurenčnú výhodu.

Dnes už existuje mnoho nástrojov, cez ktoré si viete pozrieť priemernú mesačnú hľadanosť jednotlyvých výrazov / kľúčových slov. Napríklad priamo v Google Ads účte máte možnosť cez "Keyword Planner" zistiť aká je piemerná mesačná hladanosť a tak isto aj cena za klik, to vám bude nápomocné pri plánovaní platenej reklamy.

analýza konkurencie, analýza kľúčových slov

Platená Reklama Konkurencie

Analýza platenej reklamy konkurencie vám pomôže začať premýšľať o svojej vlastnej marketingovej stratégii a komunikácii. Poznatky o tom aké reklamy používa vaša konkurencia v platformách Google, Facebook a LinkedIn vám ukážu aký produkt alebo službu chce konkurencia predávať a cez aké komunikačné kanály. Touto analýzou získate prehľad o kreatíve a komunikácii ktorú používa vaša konkurencie.

Dnes už si viete pozrieť reklamy konkurencie na Google, META alebo LinkedIn-e. Ako presne na to sa dočítate tu. Každopádne, to že si vieme pozrieť reklamu konkurencie neznamená aj to, že tieto reklamy fungujú. Preto odporúčame spraviť prieskum platenej reklamy konkurencie ale neodporúčame ju bezhlavo kopírovať.

prieskum konkurencie platena reklama

Čo je prieskum konkurenčného trhu?

Prieskum konkurenčného trhu sa zameriava na vyhľadávanie a porovnávanie kľúčových trhových ukazovateľov, ktoré pomáhajú identifikovať rozdiely medzi vašou ponukou a ponukou konkurencie.

Komplexný prieskum trhu pomáha vytvoriť základ pre účinnú obchodnú a marketingovú stratégiu, ktorá je založená na dátach a pomôže vašej spoločnosti vyniknúť medzi ostatnými.

Ďalej sa pozrieme na to, ako môžete vykonať analýzu konkurencie pre svoju vlastnú spoločnosť.

Analýza konkurencie v marketingu

Každá značka môže profitovať z pravidelnej analýzy konkurencie. Vykonaním analýzy konkurencie budete môcť:

 • Identifikovať medzery na trhu
 • Pochopiť kto je vaša cieľová skupina, ako a kde komunikuje a čo chce.
 • Vyvíjať nové produkty a služby
 • Odhaliť trhové trendy
 • Efektívnejšie predávať a uvádzať nové služby / produkty na trh
 • Získať konkurenčnú výhodu

Ďalej si prejdeme niektoré kroky a taktiky, ktoré môžete podniknúť na vykonanie komplexnej analýzy konkurencie

Ako vykonať analýzu konkurencie

 • Zistite, kto sú vaši konkurenti
 • Zistite, aké produkty vaši konkurenti ponúkajú
 • Preskúmajte obchodné taktiky a výsledky vašich konkurentov
 • Pozrite sa na ceny vašich konkurentov, ako aj na všetky výhody, ktoré ponúkajú
 • Uistite sa, že spĺňate konkurenčné náklady na dopravu alebo iné kľúčové náklady
 • Analyzujte, ako vaši konkurenti predávajú svoje výrobky a analyzujte ich "sales funnel"
 • Všímajte si stratégiu tvorby obsahu vašej konkurencie, či už na sociálnych sieťach alebo cez blogový obsah
 • Analyzujte kľúčové slová a identifikujte tie hlavné, na ktoré sa chcete zobrazovať
 • Zistite, aké technológie používajú vaši konkurenti
 • Analyzujte intenzitu angažovania sa v obsahu vašich konkurentov a teda freqvenciu postovania
 • Pozorujte, ako propagujú marketingový obsah prostredníctvom platenej reklamy
 • Pozrite sa na ich prítomnosť na sociálnych médiách, stratégie a platformy, na ktorých pôsobia
 • Vykonajte analýzu SWOT, aby ste zistili ich silné a slabé stránky, príležitosti a hrozby

Prieskum konkurencie ako nástroj pre rast biznisu

Spokojnosť zákazníkov už nie je len úlohou zákazníckeho servisu ale základným prvkom všetkých oddelení, ktoré sú v interakcii so zákazníkmi. Ak ešte vo svojej spoločnosti nerobíte prieskum cieľovej skupiny, je najvyšší čas tak urobiť. Poznatky o zákazníkoch vám pomôžu nielen pri prieskume konkurencie ale hlavne pri nastavení marketingovej komunikácie a komunikácie vášho produktu alebo služby.

Analýza konkurencie je len jednou časťou na ceste k rastu. Komplexným prieskumom zistíte čo presne vaši zákazníci chcú, na aký obsah reagujú najlepšie alebo aké frázy používajú vo svojej komunikácii a tým pádom budete mať obrovskú výhodu voči konkurencii.

Ak neviete kde presne začať, veľmi radi vám pomôžeme. Komplexnú analýza konkurencie, marketingovú stratégiu alebo správu sociálnych sietí vám ušijeme na mieru.

Správa Facebook Stránky: Ako na to
linkedin co to je
LinkedIn Čo To Je a Pre Koho Je LinkedIn
ako tvorit obsah na Instagram
Ako tvoriť obsah na Instagram

Poskytujeme vám viac ako len prieskum,

poskytujeme vám mapu k vašim cieľom.

Kontaktujte nás

[email protected]

+421 918 587 555