Ako vykonať prieskum konkurencie

Kedy ste naposledy vykonali prieskum konkurencie pre svoju značku/podnikanie? Ak je to už dávno alebo si nie ste istí, ako vykonať prieskum konkurencie, môžeme vám s týmto procesom pomôcť. Príliš často je prieskum konkurencie vyhradený pre začiatky podnikania alebo uvedenie nového produktu na trh. Ale vedieť, ako vaši konkurenti fungujú na trhu, aké využívajú marketingové taktiky alebo aké kľúčové slová používajú, je kľúčom k tomu, aby váše podnikanie zostalo konkurencieschopné.
V tomto príspevku sa dozviete ako vykonať prieskum konkurencie.

prieskum konkurencie

Čo je to prieskum konkurencie?

Na najzákladnejšej úrovni prieskum konkurencie identifikuje vašu konkurenciu v odvetví a potom sa hlbšie pozrie na to akú marketingovú stratégiu používajú. Môžete tak zistiť, ako si v porovnaní s nimi počínate a získať poznatky o tom, čo môžete robiť lepšie. Je to inteligentná stratégia na identifikáciu trendov a určenie príležitostí, ako získať konkurenčnú výhodu na trhu.

Výhody prieskumu konkurencie

Prvým a najzrejmejším prínosom prieskumu konkurencie je pochopenie vašej pozície na trhu. Môžete zistiť, v čom vaša konkurencia vyniká alebo naopak kde zaostáva. Tu sú najväčšie výhody prieskumu konkurencie:

 1. Rozvoj podnikania
  Marketéri a odborníci na prieskum konkurencie sa zhodujú, že držať krok s konkurenciou vedie k väčšiemu úspechu. Z prieskumu spoločnosti HubSpot vyplynulo, že 90 % marketérov uvádza pozitívny vplyv používania prieskumu konkurencie ako súčasti svojej stratégie na ich podnikanie.
 2. Vyššie príjmy
  Výhody analýzy konkurencie môžu byť aj finančné. V skutočnosti 68 % marketérov vidí pozitívne vplyvy na príjmy pri mesačnom vyhodnocovaní konkurenčného prieskumu.
 3. Nové príležitosti
  Dôkladná analýza konkurencie môže odhaliť príležitosti - napríklad medzery alebo nedostatky v ponuke vášho konkurenta. Identifikácia chýbajúcich funkcií je príležitosťou na splnenie požiadaviek vašej cieľovej skupiny, ktoré vaši súperi prehliadajú.
 4. Relevantnosť podnikania
  Vďaka prieskumu konkurencie môžete zistiť, čo vaši konkurenti robia naozaj dobre a čo naopak nie. Potom môžete napodobniť ich úspešné stratégie a prilákať pozornosť väčšieho počtu kupujúcich.

Ako vykonať prieskum konkurencie

Ako teda začať? Postupujte podľa nižšie uvedených krokov, aby ste zhodnotili konkurenciu, dozvedeli sa informácie od svojich zákazníkov a potom tieto informácie spracovali a využili pre rast vášho podnikania.

 • Pochopte svoje odvetvie
  Prvým krokom je vytvorenie mapy positioningu. Je to grafické znázornenie vnímania rôznych značiek alebo produktov spotrebiteľmi na danom trhu. Umožňuje marketérom získať jasnú predstavu o tom, ako spotrebitelia vnímajú rôzne atribúty a rozmery produktov alebo značiek v porovnaní s ich konkurentmi. Vnímacie mapy v podstate znázorňujú konkurenčné prostredie a pomáhajú identifikovať príležitosti na odlíšenie a umiestnenie.
prieskum konkurencie mapa positioningu
 • Pochopte svoju konkurenciu
  Ďalším krokom je vykonanie SWOT analýzy (silné a slabé stránky, príležitosti a hrozby) vášho konkurenta. Ide o prieskum zameraný konkrétne na jedného konkurenta naraz. Práve tu začnete hľadať trendy v ich obsahovej stratégii a skúmať ich výsledky napríklad v oblasti SEO.
prieskum konkurencie SWOT
 • Pochopte svojich zákazníkov
  Existujú rôzne spôsoby ako vykonávať prieskum zákazníka, ale ich podstatou je získavanie informácií priamo od zdroja. Vaši kupujúci alebo zákazníci konkurencie rozumejú svojim potrebám, želaniam a tomu, čo im prekáža. Je nevyhnutné analyzovať ich recenzie a komunikovaťs nimi. Analýza hodnotení zákazníkov alebo message mining je výborný začiatok.

Čo všetko nám vie odhaliť prieskum konkurencie?

Okrem základných krokov ktoré sme si prave predstavili sa viete na prieskum konkurencie pozrieť aj viac konkrétne. Napríklad ak chcete zistiť ako vašej konkurencii ide správa sociálnych sietí, viete analýzu zamerať len na sociálne plratformy a zistiť kde konkurencia funguje, aký obsah tvorý, ako často ho pridáva, ktorý druh obsahu má najviac interakcií alebo aké kľúčové slova využíva pri správe sociálnych sietí.

Tu sú konkrétne príklady využitia prieskumu konkurencie:

 • Prieskum platenej reklamy - Preskum platenej reklamy konkurencie môže byť veľmi užitočným nástrojom pre zlepšenie vašej marketingovej stratégie a získanie konkurenčnej výhody na trhu. Pomocou nástrojov ako Facebook Ads Library môžete sledovať a analyzovať reklamy vašich súperov, lepšie pochopiť trhu, získať nápady na platenú reklamu a porovnať si výkon kampaní.
 • Prieskum SEO - Prieskum konkurencie a úspech v SEO sú priamo spojené. Prieskum trhu vám umožní získať prehľad o SEO stratégiách vašej konkurencie a kľúčových slovách ktoré využíva. Tým pádom viete získať konkurenčnú výhodu a zlepšiť svoju viditeľnosť v online priestore.

Príklad konkurenčnej analýzy

Povedzme, že chcete otvoriť novú kaviareň napríklad v Bratislave, ktorá sa špecializuje na výrobu latte inšpirovaných ázijskou kuchyňou. Aby ste zistili životaschopnosť svojho nového podniku, začali by ste nasledujúcou analýzou konkurencie.


Vytvorenie mapy positioningu
Začnime určením úrovne konkurenčnej rivality pre váš podnik. Pomocou mapy positioningu preskúmame, ako je na tom podnik v porovnaní s inými kaviarňami.

 1. Konkurencia v odvetví
  V Bratislave je veľký počet kaviarní vrátane veľkých reťazcov. Váš podnik bude musieť konkurovať veľkým hráčom, ako je napríklad Starbucks. Mnohé kaviarne už tiež podávajú nápoje inšpirované ázijskou kuchyňou. Budete sa chcieť uistiť, že váš obchod sa nachádza v inej štvrti, aby ste sa vyhli konkurencii. Dokonca mnohé ázijské reštaurácie už predávajú aj kávu. Ak však vaša kaviareň ponúka iný typ zážitku, tak je menej pravdepodobné, že budete týmto zariadeniam konkurovať.
 2. Potenciál nových subjektov
  Ako nápojový podnik nekonkurujete len kaviarňam. Všetky rôzne nápojové biznisy môžu byť váš konkurent.
 3. Sila dodávateľov
  Ak vo svojom obchode používate dovážané suroviny, budete sa pri prevádzke spoliehať na dodávateľov. Nakoľko je váš dodávateľ spoľahlivý? Máte záložného dodávateľa, ak váš hlavný dodávateľ nedokáže dokončiť objednávku?
 4. Sila zákazníkov
  Povedzme, že sa váša kaviareň sa nachádza v blízkosti areálu miestnej vysokej školy. Budete mať nepretržitý tok zákazníkov/študentov. Títo zákazníci však majú obmedzené rozpočty. Možno budete musieť znížiť ceny, aby sa k vám títo vysokoškoláci vracali viackrát týždenne namiesto raz za mesiac.
 5. Hrozba alternatív
  Káva v posledných rokoch zdražela. Zákazníci si možno budú častejšie pripravovať kávu doma. Väčší hráči majú aplikácie na odmeňovanie, ktoré ponúkajú výhody, napríklad nápoje zadarmo. Môžete stratiť zákazníkov v prospech týchto hráčov, ktorí ponúkajú produkty zadarmo.

Vykonanie analýzy SWOT
Analýza SWOT vám môže pomôcť lepšie umiestniť vašu značku na trhu. Pre našu kaviareň spustíme SWOT analýzu kaviarne ''XYZ'', ďalšej kaviarne v Bratislave inšpirovanej ázijskou kuchyňou. Z tejto SWOT analýzy sme sa dozvedeli nasledovné:

Aké umiestnenie vašej predajne bude pre podnik výhodné. Vaša kaviareň bude v štvrti, ktorú ''XYZ'' v súčasnosti neobsluhuje.

Dôležité bude mať pekné miesto na sedenie. Chcete sa uistiť, že vaša predajňa má rovnako útulnú atmosféru.
Vaša ponuka by mala obsahovať chute, ktoré spoločnosť ''XYZ'' nemá. Vďaka tomu budú vaše latté vynikať.

Prieskum zákazníkov
Aby ste pochopili, ako vaši potenciálni zákazníci komunikujú s kaviarňami, budete musieť vykonať ďalší prieskum. Povedzme, že nie ste pripravení na rozhovory s potenciálnymi zákazníkmi. Namiesto toho môžete urobiť prieskum demografických údajov vo vašej oblasti. To zahŕňa vekové a príjmové rozdelenie zákazníkov. Môžete tiež preskúmať recenzie okolitých kaviarní. Pomôže vám to pochopiť, čo v očiach vašich zákazníkov vytvára dobrú alebo zlú skúsenosť.

Po zostavení tohto prieskumu je čas vytvoriť konkrétne návrhy krokov a hypotéz na zlepšenie kokurencieschopnosti vášho podnikania na základe poznarkov z prieskumu konkurencie.

Ako čo najlepšie využiť prieskum konkurencie

Pri vykonávaní prieskumu konkurencie sa uistite, že ste pochopili, ako zistenia ovplyvňujú vaše podnikanie. Vytiahnite relevantné štatistiky, aby ste ukázali, ako ste na tom v porovnaní s konkurenciou. Umožní vám to čo lepšie využiť výsledky prieskumu konkurencie a pomôže vám to obhájiť vaše návrhy zainteresovaným stranám. Vytvorenie čo najväčšieho kontextu okolo vašej analýzy konkurencie je najlepší spôsob, ako si vytvoriť súvislosti a nájsť nové riešenia. Samotná implementácia poznatkov z prieskumov vie byť naozaj náročná. Vždy odporúčame vytvárať hypotézy a tie následne testovať. Informácie ako na to najdete tu. Takže sa pustite do pátrania a zvýšte svoju konkurencieschopnosť!

Ako tvoriť obsah na Facebook
Sprava sicialnych sieti Facebook
Správa Facebook Stránky: Ako na to
linkedin co to je
LinkedIn Čo To Je a Pre Koho Je LinkedIn

Poskytujeme vám viac ako len prieskum,

poskytujeme vám mapu k vašim cieľom.

Kontaktujte nás

[email protected]

+421 918 587 555