Správa Facebook Stránky: Ako na to

Správa Facebook stránky by mala byť vašou prioritou, pokiaľ sa tu nachádza vaša cieľová skupina. Sociálna sieť Facebook je stále veľmi populárnou platformou, najmä u vekovo staršej cieľovej skupiny. Aj keď sa mnoho biznisov obracia tejto platforne chrbtom, myslíme si, že Facebook vie byť veľmi platnou sociálnou platformou. V tomto článku sa pozrieme na to, ako správa Facebook stránky vie pomôcť podnikaniu, prejdeme si aké firmy by mali byť na Facebooku, aká cieľová skupina je na Facebooku a aj to aký obsah je na tejto platforme dobré produkovať. Poďme teda na to!

História Facebooku

Facebook je tu s nami už od začiatku marca 2009. Ako isto viete, táto sociálna platforma začala ako komunikačný nástroj medzi študentami vysokej školy Harvard. Mark Zuckerberg, jeden zo zakladateľov a majiteľ Facebooku (aktuálne Meta), dokázal túto sociálnu sieť posunúť do gigantických rozmerov. Meta v roku 2012 odkúpila aj sociálnu sieť Instagram a teda aj preto pri plánovaní príspevkov alebo nastavovaní platenej reklamy na Meta/Facebook-u viete nastavovať aj Instagram.

Sprava Facebook Stranky

Na Slovenku sa Facebook teší obľube ľudí, až 2.4 milióna užívateľov bolo začiatkom roka 2024 na tejto sociálnej sieti, podľa datareportal.com. Facebook využíva najmä staršia veková skupina, avšak, z našich skúseností vieme, že aj mladšie cieľové skupiny sú na Facebooku aktívne. A to najmä v tzv. skupinách. Práve tieto skupiny, sú za nás veľmi zaujímavou možnosťou, ktorá akoby odlišovala Facebook od konkurenčných sociálnych sietí a tým pádom im dávala konkurenčnú výhodu.

Každopádne, mimo skupín, sa Facebook často využíva ako miesto pre zdroj informácií. Užívatelia Facebooku často chodia na túto sociálnu platformu pre novinky, správy, aktuálne dianie a podobne. Toto je ale veľmi všeobecné konštatovanie, každá firma by mala začať prieskumom zákazníka a v ňom zistit, čo ich cieľová skupina na Facebook-u robí.

Kto by mal využívať Facebook

V skratke, Facebook by mal využívať každý, koho cieľová skupina sa nachádza na tejto sociálnej sieti. Pokiaľ tam máte len zlomok cieľovky, asi nemá veľký význam mínať čas, ľudské zdroje alebo financie na správa Facebook stránky. Každopádne, minimálne pre zvýšenie kredibility, určite odporúčame byť na tejto platforme, aj keď by ste mali pridávať príspevky čo i len raz týždenne. To ako často postovať sa dočítate nižšie.

To aká cieľová skupina sa na Facebook-u nachádza, si prečítate v nasledujúcom odstavci.

Aká cieľová skupina je na Facebook-u

Na slovenskom Facebooku sa nachádza 54% žien a 46% mužov. Až 25% užívateľov Facebooku je vo veku medzi 25 až 34. Užívateľov vo veku od 35 do 54 rokov je na tejto sociálnej platforme až 38%. Pri definovaní cieľovej skupiny je potrebné vedieť každý jeden detail. Čím viac infomácii získate, tým lepšie budete svoju cieľovku poznať, a tým pádom by vaša marketingová komunikácia mala byť účinnejšia.

Správa Facebook Stránky

Pod marketingovú komunikáciu spadá aj tvorba online obsahu, no a na to sa pozrieme v nasledujúcom odstavci.

Správa Facebook stránky: aký obsah tvoriť

Strategická tvorba obsahu na Facebook musí byť založená na dátach. Na dátach z prieskumu zákazníka. Pre tvorbu kvalitného obsahu je potrebné vedieť ako vaša cieľová skupina komunikuje, na aké formáty reaguje alebo počas ktorých dní a hodín je najviac aktívna. 

Vo všeobecnosti platí, a to takmer na každej sociálnej sieti, že váš obsah vy mal byť zábavný a edukačný zaroveň. Pokiaľ dosiahnete kombináciu týchto dvoch elementov, máte vyhraté. Každopádne, je potrebné váš obsah našiť na mieru vašej cieľovej skupiny. To sa vám podarí vďaka, už spomínanému, prieskumu zákazníka.

Hlbšie informácie o tom, aký druh obsahu pridávať na sociálnu sieť Facebook nájdete tu.

Druh a formát obsahu na Facebooku:

Single Image - 1:1, 16:9, 4:3, 9:16

Carousel - 1:1, 16:9, 4:3, 9:16

Video - 1:1, 16:9, 4:3, 9:16

Reels - 9:16

Stories - 9:16

sprava socialnych sieti facebook

Správa Facebook Stránky: Ako na to

Správa sociálnych sietí je veľmi dôležitá. Správa Facebook stránky môže zahŕňať všetky aktivity súvisiace s touto sociálnou sieťou. Od tvorby obsahu, cez postovanie až po odpovedanie na komentáre a správy, čiže interakciu s cieľovou skupinou a zákazníkmi. Tak ako pri každej sociálnej sieti, aj pri Facebooku odporúčame pridávať čo najväčšie množstvo obsahu, ideálne aj 2x denne. Samozrejme, toto platí len pokiaľ je vaša cieľová skupina na tejto platforme vo veľkom zastúpení. Veľké množstvo obsahu vám pomôže odlíšiť sa nielen od konkurencie, ale aj od všetkého obsahu na Facebooku, ktorého je naozaj veľa.

Asi nemusíme odporúčať odpisovať na komentáre alebo správy. To by mal byť úplný základ spravovania sociálnych sietí. Komunikácia a interakcia so zákazníkom je však často podceňovaná, určite odporúčame túto činnosť mať ako prioritu.

Správa Facebook Stránky Záver

Facebook je najpoužívanejšia sociálna sieť na Slovensku. Nachádzajú sa tu rôzne vekové skupiny a pokiaľ sa tu nachádza aj vaša cieľová skupina, mali by ste tu byť aj vy a váš biznis. Pochopenie cieľovej skupiny cez prieskum zákazníka je kľúčom k úspechu tvorby obsahu, ktorý zaujme. Tento obsah by mal byť zábavný a edukatívny zároveň. Takto viete dosiahnuť vaše ciele na sociálnej sieti Facebook. Správa sociálnych sietí vám vie zabezpečiť konkurenčnú výhodu.

Pokial by ste potrebovali pomôcť s prieskumom zákazníka, tvorbou obsahovej stratégie alebo samotnou správou sociálnej siete, sme tu pre vás.

Ako tvoriť obsah na Facebook
Sprava sicialnych sieti Facebook
Správa Facebook Stránky: Ako na to
linkedin co to je
LinkedIn Čo To Je a Pre Koho Je LinkedIn

Poskytujeme vám viac ako len prieskum,

poskytujeme vám mapu k vašim cieľom.

Kontaktujte nás

[email protected]

+421 918 587 555