Ako tvoriť obsah na Facebook

Sociálna sieť Facebook má na Slovensku cca 2.4 milióna aktívnych užívateľov. Ak sa váš zákazník nachádza na Facebooku, určite doporučujeme tvoriť obsah na Facebook. Strategická tvorba obsahu funguje ako základný stavebný kameň pre úspech a dosiahnutie cieľov na tejto sociálnej platforme. V tomto blogu si ukážeme ako pristupovať k strategickej tvorbe obsahu, ako si definivať cieľovú skupinu a aj to, ako pristupovať k pridávanie príspevkov. Takže, prejdeme si správu sociálnych sietí. Pokial ešte len uvažujete či vôbec byť na sociálnej sieti Facebook, prečítajte si článok “Spravovanie Facebooku” .

Prečo tvoriť obsah na Facebook

Ako sme už sponenuli, sociálna sieť Facebook má na Slovensku relatívne vela užívateľov. Veď kto už si v dnešnej dobe môže povedať, že jeho rodočia, alebo dokonca starý rodičia niesú na tejto platforme. A toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo tvoriť obsah na Facebook.

Čo sa týka demografických faktorov, vek a lokalita cieľovej skupiny sú za nás základné filtrácie. Samozrejme, toto niesú všetky atribúty na ktoré by ste sa mali pozerať. Môže sem zapadať napríklad aj výška príjmu, zamestnanie, počet detí alebo voľnočasové aktivity. Všetky tieto dáta ale aj mnohé iné si viete pozrieť a vyfiltrovať cez Facebook Ads Manager. Tu budete vedieť orientačné ale za nás relatívne presné čísla ohľadom vašej cieľovej skupiny.

sprava socialnych sieti ako tvorit obsah na facebook

A teda pokial sa na Facebooku nachádza aj váš zákazník, alebo aspoň určitá, podstatná časť, určite stojí za zamyslenie tvoriť obsah na tejto sociálnej sieti. Pred tým, ako začnete s procesom objavovania cieľovky na Facebooku, je dôležite mať zákazníka zadefinovaného a následne určiť kde, na akých sociálnych platformách, sa nachádza. Tento postup si dopodrobna rozoberieme v nasledujúcej sekcii. Odlíšiť sa nielen od konkurenčných účtov a celkovo od obrovského množstva obsahu, ktorý na nás denno denne vybieha je náročné. Samozrejme, nie nemožné. Aj pre tento fakt je dôležité strategicky pristupovať k tvorbe online obsah na sociálnu sieť Facebook.

Ako definovať cieľovú skupinu

Dá sa úspešne podnikať bez zadefinovania cieľovej skupiny? Za nás je dopoveď jednoznačná: Nie! Zadefinovanie zákazníka by malo byť jedným z prvých krokov pri štarte podnikania a za nás úplne prvým krokom pri tvorbe marketingovej stratégie alebo jej častí, ako je aj obsahová stratégia. Pretože, pokial nemáte všetky potrebné informácie o vašej cieľovke, bude veľmi ťažké získavať si pozornosť cieľovej skupiny alebo získať nových zákazníkov.

Prieskum zákazníka alebo analýza zákazníka vám ukáže, kto je váš zákazník, kde sa nachádza v online aj offline priestore, ako komunikuje, ako by ste mali komunikovať vy alebo aký použiť jazyk a tón. Ak už máte nejakých zákazníkov, určite odporúčame spraviť si medzi nimi prieskum. Zisiť prečo sa stali zákazníkmi a teda prečo nakupujú, čo ich motivovalo alebo prečo spravili konkrétne tranzakcie. Ak ešte zákazníkov nemáte, môžete sa pozrieť na to, čo hovoria zákazníci konkurencie. Ako na to sa dozviete v článku “message mining”. Ak máte aj obchodných zástupcov, sales department, alebo využívate externého dodávateľa, určite odporúčame spraviť prieskum aj tu a zistiť aké sú dôvody, prečo potencionálny zákazníci nenakupujú, aké prekážky vidia vaši obchodný zástupcovia a podobne. Všetky tieto informácie vám pomôžu k zadefinovaniu vašej cieľovej skupiny a hlavne k jej pochopeniu a naslednému nastaveniu marketingovej komunikácie.

Ako vytvoriť obsahovú stratégiu

Obsahová stratégia na sociálnej sieti Facebook a všeobecne na každej sociálnej platforne je ako kompas na ceste za vašim cieľom. A tak ako sa zvykne hovoriť, že cesta je cieľ, pri obsahovej stratégii a postovaní to platí dvojnásobne. Obsahová “cesta” v tomto prípade znamená pridávanie kvalitného obsahu čo najčastejšie ako sa dá a to aj po dosiahnutí vami stanovených cieľov, ako napríklad počet sledovateľov, počet videní reels, návštevnosť na webstránke z Facebooku alebo počet interakcií na príspevkoch.

Späť k strategickej tvorbe obsahu alebo teda obsahovej stratégii. K vytvoreniu obsahovej stratégie budete potrebovať už spomínaný prieskum cieľovej skupiny a čo je podstatnejšie, budete potrebovať poznatky z prieskumu cieľovej skupiny. Mali by ste vedieť, ako vaša cieľová skupina komunikuje a teda aký jazyk a tón používa, na aký druh obsahu najviac reaguje alebo kedy je cieľovka najviac angažovaná. Tieto poznatky viete získať aj z prieskumu konkurencie na sociálnych sieťach.

Potom už viete strategicky pristúpiť k tvorbe online obsahu na Facebook. Viete pripraviť aký obsah budete tvoriť, či už reels, single image, carousel alebo video. K týmto formátom viete taktiež navrhnúť popis, ktorý bude založený na marketingovej komunikácii, ktorá vychádzala z prieskumu zákazníka. V ideálnom prípade by váš obsah mal byť zábavný a edukatívny zároveň. Ak by ste do svojho online obsahu dostali čo i len jednu z týchto dvoch vecí, ste na dobrej ceste získať si interakcie vašej cieľovej skupiny. Pokial do príspevkov dostanete oboje, mali by ste mať vyhraté. Každopádne, to či je váš online obsah naozaj dobrý, sa dozviete až od vašej cieľovky. A práve preto je prism kritické neustále sledovať dáta, či už kvalitatívne alebo kvantitatívne. Iterácia obsahovej stratégie na základe poznatkov z dát je nutnosť.

Aký druh obsahu tvoriť na Facebook

Jednoznačná a univerzálna odpoveď neexistuje. Teda okrem už spomínanej kombinácie edukatívnej a zábavnej zložky. Každý biznis musí prísť na to, aký obsah tvoriť sám. A to na základe, áno, už toľko krát zmieneného prieskumu zákazníka.

Tu nájdeme najlepšiu odpoveď na otázku, aký druh obsahu tvorit na Facebook. Od konca roku XY je video for át, ktorý podporuje videá pomere 1:1, 4:5 alebo 9:16, najlepší z pohľadu všeobecnej výkonnosti. Každopádne, to neznamená, že napríklad odkaz článok nebude práve pre váš účet ten najlepší druh obsahu.

Za nás doporučujeme otestovať rôzne druhy obsahu a to po dobu aspoň 2-4 týždňov, pri frekvencii postovania cca 4-5x týždenne.

Druh obsahu na Facebooku:

Reels - 9:16 (1080:1920px)

Video - 1:1 (1080:1080px); 4:5 (1080:1350px)

Single image - 1:1 (1080:1080px); 4:5 (1080:1350px); 9:16 (1080:1920px)

Carousel - 1:1 (1080:1080px); 4:5 (1080:1350px)Stories - 9:16 (1080:1920px)

sprava socialnych sieti

Ako často postovať na Facebook

Za nás je odpoveď jednoduchá, tak často ako sa len dá. Samozrejme, toto platí v prípade, že sú vaše ciele ambiciózne a teda chcete napríklad priviesť z Facebooku čo najviac ľudí na webstránku. Pokial chcete spravovať, respektíve, využívať Facebook len ako nejakú vizitku vášho podnikania, bude vám stačiť pridávať príspevky aj 2x týždenne. Pri takomto objeme pridávania príspevkov ale netreba čakať, že budete oslovovať nových sledovateľov a zbierať velké čísla lajkov a videní.

Každopádne, pokial to so správou sociálnej siete Facebook myslíte vážne a chcete tu osloviť vašu cieľovú skupinu, odporúčme postovať aspoň 1x denne.

Pre oslovenie cieľovej skupiny na Facebooku určite odporúčame preskúmať tzv. SKUPINY. Pre kazdý podnikateľský segmnt sú rôzne, napríklad pre našu agentúru sú zaujímavé skupiny ako "učíme sa podnikať" alebo "ako podnikať s eshopom". Následne, keď nájdete pre váš biznis relevantné skupiny, je potrebné byť v tejto komunite aktívny. Určite neodporúčame ponúkať vaše služby alebo produkty prvoplánovo. Skôr sa zamerajte na hodnotné rady, aby ste sa pravidelne prezentovali ako odborník vo vašom segmente.

Ako tvoriť obsah na Facebook Záver

Správa sociálnych sietí a predovšetkým Facebooku, nieje nič jednoduché. Tvoriť obsah na Facebook by ste mali pre svoju cieľovú skupinu, ktorú je potrebné si zadefinovať. K tomu vám poslúži prieskum zákazníka. Následne je potrebné tvoriť veľké množstvo obsahu, ideálne pridávať príspevky aj každý deň.

Pokial neviete ako začať alebo potrebujete pomôcť so samotnou správou sociálnych sietí, neváhajte nás kontaktovat, budeme sa tešiť.

'}}
Ako tvoriť obsah na Facebook
'}}
Správa Facebook Stránky: Ako na to
'}}
LinkedIn Čo To Je a Pre Koho Je LinkedIn

Poskytujeme vám viac ako len prieskum,

poskytujeme vám mapu k vašim cieľom.

Kontaktujte nás

[email protected]

+421 918 587 555