Prieskum Konkurencie: Ako Implementovať Poznatky do Podnikania

Prieskum trhu, prieskum konkurencie a prieskum zákazníka sú kľúčovými krokmi k úspešnej marketingovej stratégii a získaniu konkurenčnej výhody. Poznatky z prieskumov viete použiť na všetky aspekty vášho podnikania, napríklad taká správa sociálnych sietí vie výrazne benefitovať z prieskumu konkurencie. Prieskum trhu alebo konkurencie by sa dal opísať ako špehovanie vašich súperov a so správnym prístupom môže viesť k významnému zlepšeniu vašej vlastnej stratégie. V tomto článku sa pozrieme na dôležité kroky a tipy, ako správne vykonať prieskum konkurencie a ako následne implementovať získané poznatky do vašeho podnikania aby ste podporili rast.

Krok 1: Identifikácia a Prieskum Konkurencie

Prvým krokom je samozrejme vedomosť o tom kto je vaša priama a nepriama konkurencia. Po identifikácii nasleduje už spomínané špehovanie. V dnešnej dobe si viete zisiť na kľučové slová vaša konkurencia využíva, aké reklamy a na akých platformách im bežia a dokonca aj ako sú vaši súperi hodnotení v SEO.

Identifikujte Hlavných Konkurentov

Začnite tým, že identifikujete konkurenciu, ktorá je v rovnakej oblasti a cieli na rovnakých zákazníkov ako vy. Pre dôkladný prieskum konkurencie je ideálne robiť analýzu aspoň na štyroch priamych konkurentoch. Pri identifikácii týchto konkurentov je dôležité mať na pamäti, že konkurencia nemusí byť iba priama. Na trhu sa pravdepodobne nachádza aj nepriama konkurencia, ktorása špecializuje na iné segmenty prípadne oslovuje inú cieľovú skupinu alebo jej časť.

Prieskum konkurencie a zber dát

Prieskum konkurencie a jeho vykonanie môže byť naozaj komplexné alebo naopak, zamerané len na jednu časť ako napríklad správu sociálnych sietí. Existuje mnoho taktík ako na priklad swot analýza, message mining alebo benchmarking. Každopádne vždy záleží na vašich cieľoch. Pokiaľ je váš cieľ napriklad získanie väčšej online prítomnosti, prieskum konkurencie na sociálnych sieťach bude skvelým začiatkom. Naopak, pokial ste nový na trhu a chcete si vybudovať silnú pozíciu, komplexný prieskum trhu aj s anlýzou konkurencie bude pre vaše podnikanie najlepšou alternatívou.

Ukážka prieskumu konkurencie - témy obsahu na sociálnych sieťach

prieskum konkurencie a sprava socialnych sieti

Krok 2: Hodnotenie Stratégie Konkurencie

Poznatky z prieskumu konkurencie je potrebné dôkladne analyzovať a vyhodnocovať. Prieskum vám odhalí stratégie a taktiky ktoré vaša konkurencia používa. Je dôležité podotknúť že nie každá stratégia vašich súperov musí byť úspešná, respektíve že by ste ju mali okamžite aplikovať na vaše podnikanie. Základom hodnotenia stratégie konkurencie je nastavenie KPIs (key performance indikators - kľúčových indikátorov výkonu) na základe vašich cieľov. Povedzme že chcete rast online prítomnosti pre vaše podnikanie. Jedným z KPIs môže byť SEO ranking, no a v tomto prípade bude pri prieskume konkurencie dôležité zistiť aké kľúčove slová používajú vaši súperi, akú majú z nich návštevnosť a kde sa nachádzajú v už spomínanom SEO rankingu. Všetky poznatky z prieskumu konkurencie vám vytvoria obraz o stratégii konkurentov. Následne bude na vás aby ste vyhodnotili či sú tieto stratégie aplikovatelné aj na váš biznis.

Krok 3: Implementácia Poznatkov do Vašej Stratégie

Samotný prieskum konkurencie vám bez implementácie poznatkov je na nič. Implementácia poznatkov z analýzy konkurencie je kľúčovým krokom, ktorý vám pomôže dosiahnuť rast podnikania a získať konkurenčnú výhodu. Nižšie vám dávame konkrétne tipy na implementáciu poznatkov pre rast podnikania:

Vytvorte Konkrétny Plán Akcií

Poznatky z analýzy je dôležité ohodnotiť. Niektoré môžu rast vášho podnikania podporiť viac, niektoré zase menej. Preto je zásadné mať stanovený cieľ ktorý chcete dosiahnuť a už pri realizácii prieskumu konkurencie sa zameriavať na poznatky ktoré vás priblížia k cieľu.

Testujte a Merajte

Základom rastu podnikania je testovanie a v&hodnocovanie výsledkov. Prieskum trhu a prieskum konkurencie nám slúži na vytvorenie hypotéz na testovanie. Napríklad pri analýze online reklamy viete získať prehľad o tom ako konkurencia oslovuje vašu cieľovú skupinu a získať tým aj inšpiráciu pre vašu platenú reklamu. Avšak, nebudete schopný zistiť či táto konkurenčná reklama aj prináša nových zákazníkov.

No a v tomto bode prichádza na scénu vytváranie hypotéz a testovanie. Hypotézy môžu vyzerať napríklad takto: "Video reklama na Facebook-u prinesie viac zákazníkov". Túto hypotézu ste vytvorili pretože vaša konkurencia používa video reklamu a vy nie. Následne túto hypotézu otestujete cez AB testing vo Facebook Ads Manager a to jednoducho. Postavíte proti sebe napríklad statickú reklamu ktorú používate doteray oproti video reklame. Pri tomto teste je dôležité zanechať rovnaký text pre obe reklamy aby ste testovali len kreatívu reklamy. Výsledky testu vám môžu hypotézu potvrdiť a vy máte poznatok že video kreatíva performuje lepšie ako statický obrázok. Tento poznatok následne viete využiť v nalsedujúcich kampaniach alebo na iných platformách. No a práve týmto jednoduchým testom ste dosiahli rast podnikania.

Implementácia poznatkov z prieskumu nikdy nebude fungovať bez testovania. Často krát sa streávame s tým že spoločnosti chcú redesign stránky pretože konkurencia to robí tak a tak. V tomto prípade vždy odporúčame tento redesign webstránky testovať a nie úplne odstaviť aktuálnu verziu webu a nahradiť ju novou. Pretože sa môže stať, že po redesigne vám zrazu klesnú objednávky alebo návštevnosť a nasledky tohto počinu môžu byť katastrofálne.

Krok 4: Pravidelná Analýza Konkurencie

Tak a analýza konkurencie je za nami a na ďalšie 4 roky máme pokoj, však? Bohužiaľ, takto to nefunguje. Ako už ste určite pochopili, poznatky z prieskumu trhu, analýzy konkurencie a prieskumu zákazníka, vedia byť veľmi hodnotné a prospešné pre rast vášho podnikania. Tak ako vy sa snažíte posunúť váš biznis dopredu, aj drvivá väčšina vašich konkurentov pracuje na rovnakej misii. Preto je extrémne dôležité sledovať trh a aspoň každých šesť mesiacov vytvoriť jednu s analýz. Či už pireskum trhu, prieskum konkurencie alebo prieskum zákazníka. Takto vás neprekvapí nový konkurent na trhu, nová služba konkurencie, nová taktika na správu sociálnych sietí alebo nová platforma a vy si viete udržať svoju konkurenčnú výhodu.

Záver

Prieskum konkurencie je dôležitým nástrojom na zlepšenie vašej stratégie a dosiahnutie rastu podnikania. Sledujte, čo robia vaši konkurenti, inšpirujte sa ich úspechmi, nebojte sa byť inovatívni, vytvárajte hypotézy a testujte ich. S pravidelným sledovaním trhu a konkurencie získate konkurenčnú výhodu, ktorá vás posunie vpred a vy dosiahnete vaše podnikateľské ciele.

Sprava socialnch sieti a analyza konkurencie
Tvorba Obsahu na Socialne Siete: Aký Obsah Tvoriť
analyza konkurencie
Nová Konkurencia na Trhu? Nenechajte sa Zaskočiť
Sprava socialnych sieti cennik
Správa Sociálnych Sietí v B2B Sektore
Market Brand Grow - Prieskum trhu

Poskytujeme vám viac ako len prieskum,

poskytujeme vám mapu k vašim cieľom.

Kontaktujte nás

[email protected]

+421 918 587 555