Ako byť úspešný v online priestore

Spáva sociálnych sietí je v dnešnom rýchlo sa meniacom digitálnom svete kľúčová pre úspech v online priestore. Sociálne siete nám prinášajú možnosť komunikácie s našou cieľovou skupinou a to zadarmo. V tomto článku sa pozrieme na to, ako môžete využiť sociálne siete na budovanie svojej značky a interakciu so svojou cieľovou skupinou.

Spáva sociálnych sietí

Identifikácia Cieľovej Skupiny

Predtým, než začnete so správou sociálnych sietí, musíte vedieť, koho sa snažíte osloviť. Identifikácia cieľovej skupiny podľa veku, pohlavia, záujmov a správania na sociálnych sieťach je základným krokom k úspešnej online prítomnosti.

Na identifikáciu cieľovej skupiny nám slúži prieskum trhu, prieskum zákazníka a analýza konkurencie. Na základe dát a poznatkou z prieskumu viete určiť kto je váš zákazník, na akých platformách je aktívny a ako s ním komunikovať.

Poznatky z prieskumu vám môžu poslúžiť aj na vytvorenie tzv. customer personas, alebo zákaznických persón, ktoré následne viete využívať pri nastavovaní platených reklám alebo celkovo pri nastavovaní marketingovej komunikácie.

Stanovenie Cieľov a Merateľných KPIs

Bez jasných cieľov je ťažké určiť, či vaša stratégia na sociálnych sieťach funguje. Stanovte si konkrétne ciele, ako napríklad zvýšenie počtu sledovateľov, zvýšenie angažovanosti alebo zvýšenie návštevnosti na vašej webovej stránke. Tieto ciele musia byť merateľné a časovo obmedzené.

V Market. Brand. Grow. si s každým klientom sadneme a preberieme jeho ciele. Môže sa stať, že klient nemá presné ciele, no a vtedy prichádza na rad preskum trhu, prieskum zákazníka a analýza konkurencie. Na základe poznatkov z prieskumov viete napríklad identifikovať že vaši konkurenti sú veľmi aktívny na sociálnej sieti kde vy nemáte žiadnu prítomnosť. V tomto prípade by jeden z cieľov mohol byť vybudovanie silného povedomia na konkrétnej platforme. K tomu by sme navrhli nastaviť KPIs, čiže "key performance indikátors" alebo kľúčové výkonnostné indikátory ako napríklad priemerný počet reakcií na príspevky alebo počet followerov.

Výber Správnych Sociálnych Platforiem

Nie všetky sociálne siete sú vytvorené rovnako. Je dôležité vybrať tie, ktoré najlepšie zapadajú k vašej cieľovej skupine a vašej brandovej stratégii. Pre B2B firmy môže byť LinkedIn skvelou voľbou, zatiaľ čo B2C spoločnosti sa budú mať omnoho väčšiu šancu na úspech na platformách ako Facebook, TikTok alebo Instagram.

Ako sme spomínali vyššie, prieskum trhu nám odhalí kto je naša cieľová skupina, kde sa nachádza, kde je najaktívnejšia a na akých platformách sú vaši konkurenti najaktívnejší. Samozrejme, pokiaľ vidíte že je platforma kde by sa mohla nachádzať vaša cieľovka ale vaša konkurencia tam není, môže to byť skvelá príležitosť na zisk potencionálnych zákazníkov.

Môže nastať aj taká situácia, že sa vám zdá ako keby ste mali byť prítomý na každej platforme. Samozrejme, sú aj takéto firmy ktoré majú cieľovú skupinu skoro všade. Pokiaľ má firma kapacity na to byť aktívna na viacerých platformách naraz, určite to odporúčame. No a v takýchto prípadoch, pokiaľ sú interné kapacity obmedzené odporúčame sa sústrediť na jednu hlavnú platformu. Pre našich klientov využívame taktiku 80/20. čo v preklade znamená, že 80% energie putuje do hlavnej platformy a 20% do ďalších ktoré sú menej dôležité.

Obsah a Kreatívita

Ako sa hovorí "content is the king" alebo obsah je kráľom. Neoddeliteľnou súčasťou správy sociálnych sietí je tvorba obsahu ktorý je relevantný pre vašu cieľovú skupinu.

Okrem relevantnosti je veľmi dôležité aby obsah zaujal a bol hodnotný. Ideálna kombinácia je nasledovná, relevantnosť + zábava + edukácia. Ak sa podarí splniť aspoň dve z týchto troch kritérií, je veľká šanca na úspech.

Buďte kreatívni a inovatívni. Vytvorte návrh obsahu, ktorý rieši problémy alebo otázky vašej cieľovej skupiny a prináša im hodnotu. Môžete vytvárať rôzne typy obsahu, ako textové príspevky, obrázky, carousels, videá, reels alebo príbehy. Druhov obsahu je neskutočné množstvo a práve prieskum trhu vie pomôcť nasmerovať za tým správnym.

Plánovanie a Harmonogram alebo Obsahový Kalendár

Úspešná správa sociálnych sietí není o náhodných príspevkoch. Vytvorením obsahového kalendáru vieme prehladne určiť aké témy budeme postovať, aký druh obsahu pridávať, kedy ho pridávať a podobne. Takýto kalendár sa dá jednoducho vytvoriť v exceli. Je množstvo template-ov ktoré si viete stiahnúť zadarmo a vyskúšať.

Existujú aj nástroje, ako napríklad plánovač príspevkov na sociálnych sieťach od spoločnosti buffer, ktoré vám pomôžu udržať konzistentný harmonogram a ušetria vám čas s postovaním.

Spáva Sociálnych Sietí Buffer

Interakcia a Angažovanosť pri Správe Sociálnych Sietí

Nezabudnite, sociálne siete nie sú len platformou na zdieľanie obsahu, ale hlavne na interakciu s vašou cieľovou skupinou. Odpovedajte na komentáre, otázky a správy. Budujte vzťahy s vašimi sledovateľmi a aktívne sa angažujte vo svojej komunite.

Na základe poznatkov z prieskumu trhu a zákazníka si viete nastaviť marketingovú komunikáciu alebo pravidlá pre komunikáciu na sociálnych sieťach. Následne to viete využiť vo vašej firme ako návod na obsluhu sociálnych sietí a to vie byť nesmierne dôležité hlavne pri častej fluktuácii zamestnancov pre ktorých je správa sociálnych sietí pracovná nálpň.

Meranie Výkonu a Optimalizácia

Spáva sociálnych sietí bude úspešná len ak budete sledovať výkon na každej platforme v porovnaní so stanoveným cieľom. Analzyujte vopred stanovené KPIs a upravte alebo prispôsobte svoju obsahovú stratégiu na základe poznatkov z prieskumov.

Pravidelné vyhodnocovanie výkonu sa dá nastaviť na každý mesiac, prípadne každé tri mesiace.

Spáva Sociálnych Sietí a Rast Online Prítomnosti

Nakoniec, správa sociálnych sietí by nemala byť izolovaná činnosť. Nepriama propagácia produktov alebo služieb je ok ale vytváranie hodnotného, zábavného a edukatívneho obsahu bez snahy o predaj vám prinesie rast na sociálnych sieťach. Na vačšine platformách sa obsah ktorý propaguje služby alebo produkt oznacuje ako reklamný obsah a algoritmus ho nepustí pred velké publikum.

Pre nás aj našich klientov často využívame taktiku "volume of content" ktorá sa nám nespočetne veľa krát osvädčila. Táto taktika je v princípe jednoduchá, stačí pridávať prispevky tak často ako to len ide. Napríklad pre náš instagram účet @video_priduction_school táto taktika zaberá už 5 rokov a momentálne máme cez 397 000 followerov a to bez platenej reklamy. Pridávame príspevky každý deň a niekdy aj viac krát za deň, rekord bol asi 7 príspevkov. Samozrejme, pridávať obrovské množstvo príspevkov je náročné na kapacity ale sú druhy obsahu ktoré sú není až tak časovo náročné ako napríklad video. Vyskúšajte postovať aspoň 4 krát do týždňa nasledujúce 2 mesiace a moniturujte zmeny.

Spáva Sociálnych Sietí Záver

Správa sociálnych sietí je náročnou, ale nevyhnutnou súčasťou online marketingu. S pravou stratégiou, taktikami a prístupom môžete vybudovať silnú online prítomnosť, zvyšovať svoju viditeľnosť a dosahovať svoje obchodné a marketingové ciele. Pamätajte na to, že úspech na sociálnych sieťach nie je okamžitý, ale s trpezlivosťou a odhodlaním môžete dosiahnuť požadované výsledky.

Ako tvoriť obsah na Facebook
Sprava sicialnych sieti Facebook
Správa Facebook Stránky: Ako na to
linkedin co to je
LinkedIn Čo To Je a Pre Koho Je LinkedIn

Poskytujeme vám viac ako len prieskum,

poskytujeme vám mapu k vašim cieľom.

Kontaktujte nás

[email protected]

+421 918 587 555