Ako tvoriť obsah na Instagram

Ak sa pýtate ako tvoriť obsah na Instagram, ste na správnom mieste. Sociálna sieť Instagram má podľa reklamných nástrojom META cca 1.75 milióna aktívnych užívateľov na Slovensku. Pokial sa na Instagrame nachádza vaša cieľová skupina, určite odporúčame túto sociálnu sieť využívať naplno. Strategická tvorba obsahu je základom pre úspech a dosiahnutie vašich cieľov na tejto platforme. V tomto článku vám ukážeme ako pristupovať k tvorbe obsahu tak, aby ste dosiahli vaše ciele. Pokial ešte len uvažujete, či vôbec byť na tejto sociálnej platforme, prečítajte si článok “Spravovanie Instagramu

Prečo tvorit obsah na Instagram

Ako sme už spomenuli, Instagram má na Slovensku relatívne veľa užívateľov. Demografické štatistiky za apríl 2024 sú nasledovné:

Celkový počet užívateľov: 1.75 milióna

Pohlavie: 55.4% ženy / 44.6 muži

Vek: Najviac užívateľov bolo v rozmedzí 25 - 34 (566 800 užívateľov)

ako tvorit obsah na Instagram

Zdroj

 A teda pokial sa na Instagrame nachádza aj vaša cieľová skupina, alebo aspoň jej časť, určite dáva zmysel na tejto sociálnej platfome tvoriť obsah. To, či sa váš zákazník nachádza na Instagrame zistíte relatívne jednoducho. V prvom rade si ale treba zadefinovať vašu cieľovú skupinu a následne určiť kde, na akých sociálnych platformách, sa nachádza. Tento postup si dopodrobna rozoberieme v nasledujúcej sekcii.

Na Instagrame je dnes XY profilov a odlíšiť sa nielen od konkurencie ale celkovo od toho obrovského vzhluku obsahu, ktorý na nás skáče je naozaj náročné. Avšak, nie nemožné. Aj pre toto je dôležité strategicky tvoriť online obsah na sociálnu sieť Instagram.

Ako definovať cieľovú skupinu

Defininovanie cieľovej skupiny je alfa omega úspechu každého podnikania. Pokiaľ nemáte všetky potrebné informácie o vašej cieľovke, bude len veľmi ťažko získavať nových zákazníkov a pravdepodobne aj udržiavať tých, ktorých už máte. 

Prieskum zákazníka alebo analýza zákazníka, vám ukáže kto je váš zákazník, kde sa nachádza v online aj offline priestore, ako komunikuje, ako by ste so zákazníkom mali komunikovať vy, aký použiť jazyk, tón a všetky obdobné atribúty. Pokial už máte pár zákazníkov, môže byť pre váš biznis kľúčové spraviť si medzi nimi prieskum. Zistiť prečo sa stali zákazníkmi a teda prečo nakupujú, čo ich motivovalo alebo prečo spravili jednotlivé tranzakcie. Ak nádohou máte aj obchodných zástupcov, sales department, určite odporúčame spraviť prieskum aj tu a zistiť napríklad prečo potencionálny zákazníci nenakupujú, aké prekážky vidia vaši obchodný zástupcovia a podobne.

Tieto všetky informácie vám pomôžu k zadefinovaniu vašej cieľovej skupiny.

Správa sociálnych sietí a obsahová stratégia

Obsahová stratégia na sociálnej sieti Instagram je ako mapa na ceste za vašim cieľom. Aj keď, nielen v tomto prípade, cesta je cieľ. A tou cestou myslíme strategickú tvorbu obsahu a následné postovanie. Táto cesta za nás nemá cieľ, pretože pridávať kvalitný obsah je potrebné neustále, aj po dosiahnutí vami stanovených cieľov, ako napríklad počet sledovateľov, počet videní stories, návštevnosť na webstránke z Instagramu alebo priemerná angažovanosť na príspevkoch. 

Späť k obsahovej stratégii. K vytvoreniu obsahovej stratégie budete potrebovať už spomínaný prieskum zákazníka a čo je ešte dôležitejšie, budete potrebovať poznatky z prieskumu zákazníka. Malo by vám byť jasné, ako vaša cieľová skupina komunikuje, aký druh obsahu ju najviac zaujíma alebo kedy je cieľovka najviac angažovaná.

Následne už viete strategicky pristúpiť k tvorbe obsahu na Instagram. Viete navrhnúť druh obsahu, či už reels, single image, carousel alebo video. K týmto formátom viete taktiež navrhnúť popis. Váš obsah by sa mal opierať o kombináciu zábavnosti a edukácie. Keď do svojich príspevkov dostanete len jednu z týchto dvoch vecí, ste na dobrej ceste získať si pozornosť vašej cieľovej skupiny. Pokial dostanete oboje do vašich postov, mali by ste mať vyhraté. Každopádne, to či sú vaše príspevky také ako si myslíte, povie až vaša cieľová skupina. A práve preto je dôležité neustále sledovať dáta, či už kvalitatívne alebo kvantitatívne. Úprava obsahovej stratégie na základe pozantkov z dát je nutnosť.

Ako tvoriť obsah na Instagram a aký druh obsahu tvoriť

Znovu sa vraciame k prieskumu zákazníka a obsahovej stratégii. Tu nájdeme najlepšiu odpoveď na otázku, aký druh obsahu tvoriť na Instagrame. Od konca roku 2022 je formát Reels, ktorý podporuje videá pomere 9:16, najlepší z pohľadu všeobecnej výkonnosti. Ukazujú to aj naše interné dáta. Každopádne, to neznamená, že napríklad obrázkový carousel nebude práve pre váš účet ten najlepší druh obsahu. 

sprava socialnych sieti

Za nás doporučujeme otestovať rôzne druhy obsahu a to po dobu aspoň 2-4 týždňov, pri frekvencii postovania cca 4-5x týždenne.

Druh obsahu na Instagrame:

Reels - 9:16 (1080:1920px)

Video - 1:1 (1080:1080px); 4:5 (1080:1350px)

Single image - 1:1 (1080:1080px); 4:5 (1080:1350px); 9:16 (1080:1920px)

Carousel - 1:1 (1080:1080px); 4:5 (1080:1350px)

Stories - 9:16 (1080:1920px)

Ako tvoriť obsah na Instagram

Ako často postovať na sociálnu sieť Instagram

Na otázku ako často postovať na Instagram máme veľmi jasnú odpoveď: čo najčastejšie a ako sa dá!

V ideálnom prípade aj viackrát denne. Nie, nie je to veľa. Teda aspoň pri 99% účtoch to tak je. Samozrejme, táto taktika postovania na Instagrame je veľmi ale veľmi náročná na čas, kapacity a financie. Práve preto sa na spravovanie sociálnych sietí využívajú agentúry, ktoré sa špecializuju na Instagram a už na tejto sociálnej platforme dosiahli zaujímavé výsledky. Naše výsledky nájdete tu.

Pridávanie príspevkov viackrát denne je výborné na odlíšenie sa od konkurencie a na budovanie povedomia o vašej značke. Pretože v tom obrovskom závale obsahu, ktorý sa na užívateľov Instagramu valí, je potrebné pridávať obsah tak často ako sa dá. Tento obsah však musí byť kvalitný, ale to sme si už prešli v predchádzajúcej sekcii. 

Ale nezúfajte, máme pre vás menší trik ako pridávať kopec obsahu bez toho, aby ste na tom strávili celý deň. Pripravený? Dokumentácia. Dokumentovaním vašich procesov alebo znalostí viete veľmi jednoducho vytvoriť veľké množstvo kvalitného obsahu. Povedzme napríklad, že máte firmený podcast. Pokial si tento podcast začnete aj natáčať, máte vyhrané. Ak by ste mali 30 minútový podcast, možete vytvoriť aj 30, 30-sekundových reels na instagram. Tento štýl alebo taktika tvorby obsahu je za nás pre dnešnú dobu ideálna a relatívne jednoduchá. Takže odporúčame tvoriť jeden dlhý obsah a následne z neho vytvoriť veľa krátkych.

Ako tvoriť obsah na Instagram: Záver

Pri tvorbe obsahu na Instagram a celkovo správe sociálnych sietí, je za nás dôležité pochopiť, čo vaša cieľová skupina chce vidieť, na čo vám slúži prieskum zákazníka. Tak isto dôležité je vymyslieť aký druh obsahu budete tvoriť a vymyslieť, ako ho budete tvoriť. Tu odporúčame vytvoriť dlhý obsah ako je napríklad podcast a následne ho strihať na krátke časti.

Veríme, že vám tento článok priniesol veľa cenných informácii o tom ako tvoriť obsah na sociálnu sieť Instagram. 

Pokial by ste so strategickou tvorbou obsahu potrebovali pomôcť, sme tu pre vás.

Ako tvoriť obsah na Facebook
Sprava sicialnych sieti Facebook
Správa Facebook Stránky: Ako na to
linkedin co to je
LinkedIn Čo To Je a Pre Koho Je LinkedIn

Poskytujeme vám viac ako len prieskum,

poskytujeme vám mapu k vašim cieľom.

Kontaktujte nás

[email protected]

+421 918 587 555