Spravovanie Instagramu

Spravovanie Instagramu je veľmi dôležitá činnosť alebo funkcia, ktorá by sa nemala brať na ľahkú váhu. Sociálna sieť Instagram je jednou z najobľúbenejších a najpoužívanejších na slovensku. Nachádzajú sa na nej takmer všetky vekové skupiny a tým pádom pravdepodobne aj vaša cieľová skupina. Túto sociálnu platformu vo veľkom využívajú okrem bežných ľudí aj firmy. No a to, či aj váš biznis by mal byť na Instagrame a ako spravovať túto sociálnu sieť tak aby ste dosiahli svoje ciele, si prejdeme v tomto článku.

Čo je to Instagram

Instagram je tu s nami od roku 2010 a presne od 6.10.2010. Za tento čas sa z tejto sociálnej siete stal fenomén. V dobe, keď bol Instagram ešte na začiatku, bola táto sociálna sieť dedikovaná hlavne pre fotografov. Postupne sa samozrejme platforma menila a prispôsobola novým trendom, ako bolo napríklad video. Dobre si pamätáme, ako sme museli strihať videá na limit 15 sekúnd. Bolo to cca v roku 2016. Keď sa pozrieme na instagram v podobe akej je dnes, kedy video obsah dominuje na tejto platforme, je zaujímavé predataviť si tvorbu video obsahu na limit 15s a to bez možnosti formátu 9:16 a teda “stories” alebo “reels”. 

Sociálna sieť Instagram má užívateľov vo všetkých vekových skupinách. Každopádne, dominuje veková skupina od 18 do 34 rokov.

Na rozdiel od sociálnej siete LinkedIn, ktorá sa zameriava na networking a edukačný obsah, Instagram sa prinárne využíva na zábavu. Aj keď z vlastnej skúsenosti vieme, že aj edukačný obsah môže mať na Instagrame úspech.

Konkrétne demografické štatistiky užívateľov Instagramu na slovensku:

 • Čísla zverejnené v reklamných nástrojoch spoločnosti Meta ukazujú, že začiatkom roka 2024 mal Instagram na Slovensku 1,60 milióna používateľov.
 • Začiatkom roka 2024 tvorili 56,1 % reklamného publika Instagramu na Slovensku ženy a 43,9 % muži.
 • Potenciálny reklamný dosah Instagramu na Slovensku sa od januára 2023 do januára 2024 zvýšil o 150 tisíc (+10,3 %).
spravovanie instagramu

Zdroj

Kto by mal využívať Instagram a spravovanie Instagramu

Instagram nieje pre každý druh podnikania. Možno to pre niekoho znie neuveriteľne ale pokial sa na tejto sociálnej sieti nenachádza vaša cieľová skupina, je zbytočné plytvať cennú energiu, finančné prostriedky alebo ľudské zdroje na tvorbu obsahu. A keď už sme pri tvorbe obsahu, toho treba tvoriť naozaj veľa.

Späť k tomu kto by mal byť na tejto platforme. Mal by to byť biznis, ktorého zákazník je na Instagrame a je tam aktívny. Je to takto “jednoduché”. Toto pravidlo by malo platiť pre každú sociálnu sieť. Takže, pred tým ako sa rozhodnete, že budete tvoriť obsah na konkrétnu sociálnu sieť, je potrebné dôkladne si zadefinovať cieľovú skupinu, jej potreby, ako komunikuje a kde sa nachádza. Na to slúži prieskum zákazníka.

Po zadefinovaní všetkých kľúčových elementov cieľovej skupiny sa môžete pustit do stratégie tvorby obsahu.

Aký obsah tvoriť na sociálnej sieti Instagram

Ako sme už spomenuli vyššie, základ pre úspešnú tvorbu obsahu na Instagrame je prieskum cieľovej skupiny. Prieskum cieľovej skupiny slúži ako mapa k vašemu cieľu. Na základe poznatkov z prieskumu budete vedieť vytvoriť obsahovú stratégiu, a teda akýsi plán, kde bude zadefinované, aký druh obsahu budete tvoriť, ako budete s cieľovkou komunikovať alebo ako často budete pridávať príspevky. 

Online obsah, ktorý osloví cieľovú skupinu, by vo všeobecnosti mal byť zábavný a edukatívny. Možno si teraz hovoríte, to sa ľahko povie ale už ťažšie vykoná. No a máte pravdu, je to náročné, ale nie nemožné. V dnešnon mediálnom šume, kedy každý sleduje obrovské množstvo účtov a vyskakuje na nás neuveritelné kvantum obsahu, je pre úspech na Instagrame dôležité robiť kvalitný obsah, ktorý zaujme. A práve preto vám odporúčame vykonať prieskum zákazníka. Poznatky z prieskumu vám pomôžu vymyslieť obsah, ktorý bude pre vašu cieľovku relevantný a zaujme ju. Nieje to jednoduché, pravdepodobne sa do toho správneho obsahu neteafíte hneď na prvú, a budete musieť testovať rozne druhy a formáty. Každopádne, pokial ho už nájdete, získate konkurenčnú výhodu a vaša konkurencieschopnosť bude narastať.

Druhy obsahu na Instagrame:

 • Single Image
 • Carousel
 • Video
 • Reels
 • Stories

Formaty obsahu na Instagrame:

 • 1:1
 • 16:8
 • 4:3
 • 9:16
instagram format obsahu druh obsahu

Spravovanie Instagramu

Po vytvorení stratégie tvorby obsahu nasleduje samotná správa sociálnych sietí Instagram. Táto činnosť zahrňa pridávanie príspevkov, odpovedanie na komentáre alebo správy (tzv. community management) a taktiež aktivitu profilu na sociálnej sieti Instagram (interakcie na príspevky cieľovej skupiny alebo na príspevky účtov, ktoré sa tak isto ako vy zaujímajú o túto cieľovú skupinu). Takáto aktivita vie priniesť lepšiu viditeľnosť instagramového profilu a celkovo vašej značky. Medzi správu sociálnej sieti Instagram, rátame aj vytváranie interaktívnych stories. Aktuálne viete cez stories robiť kvalitatívny prieskum a teda zbierať rôzne dáta cez otázky, kvízy alebo iné “stickers”. Táto možnosť je za nás obrovskou výhodou instagramu a určite vám ju odporúčame využiť naplno.

Spravovanie Instagramu Záver

Spravovanie Instagramu nieje jednoduchá záležitosť. Poznanie cieľovej skupiny, cez prieskum zákazníka, je kľúčom k úspechu na sociálnej sieti instagram a pre úspešné spravovanie Instagramu. Následné vytvorenie obsahovej stratégie na základe poznatkov z prieskumu vám viem zabezpečiť konkurenčnú výhodu. Samotná sprava sociálnych sietí je tak isto dôležitá pre rast angažovanosti. 

Veríme, že vám tento článok priniesol cenné informácie a že vaša prítomnosť na sociálnej sieti Instagram bude úspešná a dopadne podľa predstáv.

Pokiaľ by ste potrebovali poradiť ohľadom ktoréhokoľvek kroku, sme tu pre vás.

Ako tvoriť obsah na Facebook
Sprava sicialnych sieti Facebook
Správa Facebook Stránky: Ako na to
linkedin co to je
LinkedIn Čo To Je a Pre Koho Je LinkedIn

Poskytujeme vám viac ako len prieskum,

poskytujeme vám mapu k vašim cieľom.

Kontaktujte nás

[email protected]

+421 918 587 555