Ak sa pýtate, LinkedIn čo to je alebo pre koho je LinkedIn? Ste na správnom mieste. Sociálna sieť LinkedIn je zamerana biznis a profesionalny networking. Obsah, ktorý môžete na tejto platforme vidieť je často edukatívny alebo prezentačný. LinkedIn sa teší popularite vo svete ale aj na slovensku a to aj vďaka stále fungujúcemu organickému dosahu. To znamená, že pokial tvoríte dobrý obsah, ktorý zaujme vašu cieľovú skupinu, nemusíte investovať do platenej reklamy alebo boostingu a vaše príspevky sa budú zobrazovať ľuďom organicky. V tomto článku sa pozrieme na LinkedIn a to prečo by ste mali alebo nemali byť na tejto sociálnej platforme.
LinkedIn Čo To Je?
Čo je to LinkedIn? LinkedIn je skvelá sociálna sieť na networking. Tým, že tu nenájdete obsah aký je na Instagrame, Facebooku alebo TikToku, sa táto platforma dokáže pekne odlíšiť. Je to síce sociálna sieť, ale je zameraná na inú cieľovú skupinu, respektíve na iný druh online obsahu. Na LinkedIne sú ľudia z profesionálneho prostredia a teda aj obsah, ktorý sa tu tvorí, je zameraný na biznis. Už pri tvorbe profilu si viete zadefinovať vašu pracovnú pozíciu a čomu konkrétne sa venujete v pracovnej oblasti. Okrem toho si vidte nahrať aj pracovnú históriu a teda životopis alebo CV. Nastavenie profilu a jeho vyplnenie je omnoho komplexnejšie ako je to na ostatných sociálnych platformách, čo je ďalší výrazný diferenciátor.
Na LinkedIn-e si napriklad viete najst aj prácu, respektíve sa o ňu uchádzat. Táto sociálna platforma je naozaj z inej kategórie a jej priama konkurencia určite nieje TikTok alebo Instagram. Na nemeckom trhu je Xing alebo všeobecne AngelList.
Podla dát z datareportal.com, začiatkom roku 2024 LinkedIn na slovensku využíva cca 830 000 ľudí. Z toho cca 46% boli ženy a 54% boli muži.
Údaje zverejnené v plánovacích nástrojoch LinkedIn ukazujú, že potenciálny reklamný dosah LinkedIn na Slovensku sa od začiatku roka 2023 do začiatku roka 2024 zvýšil o 100 tisíc (+13,7 %).
Pre Koho Je LinkedIn
Sociálnu platformu LinkedIn by hlavne mal využívať každý B2B biznis. B2B znamená “business to business”, čiže spoločnosti, ktoré ponúkajú služby iným spoločnostiam. To môžu byť rôzne softvérové riešenia, služby alebo agentúry.
Takže, tak ako u iných sociálnych sieťach, aj pri LinkedIne platí, že pokiaľ sa vaša cieľová skupina nachádza na tejto platforme, mali by ste tu byť. Napríklad, jeden z našich klientov cieli na HR oddelenia a LinkedIn je pre nich “place to be”.
No a to, či sa vaša cieľovka nachádza na tejto sociálnej platforme zistíte cez prieskum zákazníka. Poznatky z prieskumu sú kľúčové nielen pre definovanie cieľovej skupiny ale aj pre zadefinovanie marketingovej komunikácie a teda toho, ako budete s vaším zákazníkom komunikovať. Podrobné vysvetlenie ako pristupovať k prieskumu zákazíka nájdete v našom článku.
Každopádne, pokial sa bavíme o tom pre koho je Linkedin z pohľadu idividualít a nie spoločnosti, veríme, že každý človek, ktorý chce napredovať vo svojom odvetví by mal byť na tejto sociálnej sieti. Obsah, ktorý sa tu zdieľa je edukatívny a často vie poskytnúť cenné informácie. Na slovenskom trhu prevládajú HR zamestnanci, ktorí sa často snažia zhánať nových adeptov pre svojich zamestnávateľov, tak isto aj marketingový zamestnanci sú často aktívny na tejto platforme.
Aký obsah tvorit na LinkedIn
Tvorba obsahu na LinkedIne je odlišná od tvorby obsahu na Instagrame, Facebooku alebo TikToku. Na LinkedIne nájdete často hodnotný a edukatívny obsah. Ten zábavný len veľmi sporadický. Aj keď, pokiaĺ by ste vedeli zaimplementovať zábavnú zložku do vašich edukatívnych postov, myslíme si že máte vyhraté.
Každopádne, toto sú len veľmi všeobecné rady alebo odporúčania. Základ pre strategickú tvorbu obsahu nájdete v prieskume cieľovej skupiny. Áno, znovu ten prieskum. Za nás sú začiatočné prieskumy ako prieskum trhu, prieskum konkurencie alebo zákazníka veľmi dôležité, pretože mnohonásobne zvyšujú šance na úspech. Či už je to rozbehnutie podnikania alebo napríklad zlepšenie online prítomnosti na sociálnych sieťach.
To ako pristupovať k strategickej tvorbe obsahu na sociálnu sieť LinkedIn sa dozviete v tomto článku.
Spravovanie LinkedInu
Aj keď sa LinkedIn výrazne odlišuje od ostatných sociálnych sietí čo sa týka druhu obsahu, aj pri tejto sociálnej platforme odporúčame postovať veľa a pravidelne. Čo to znamená veľa? Pri LinkedIne je naše odporúčanie určite trošku inde ako pri Instagrame, kde odporúčame pridávať príspevky aj dva krát denne. Každopádne 4-5 krát týždenne je také optimum, aj keď pridávanie príspevkov každý deň, aj počas víkendov určite stojí za otestovanie. Samozrejme, produkovať tak veľké množstvo online obsahu, ktorý je relevenatný, nápomocný, edukatívny a ideálne aj zábavný je ohromne náročné. Sú však možnosti ako si to zjednodušiť. Či už to je zdielanie vášho know-how alebo pretváranie blogových príspevkov na LinkedIn príspevky.
Okrem pravidelného pridávania obsahu určite odporúčame aj komentovanie. Komentovanie a zapájanie sa do diskusií na príspevkoch od lídrov v jednotlivých sférach vie pomôcť rozšíriť vašu sieť kontaktov a tým pádom posunúť angažovanosť na vašich príspevkoch vyššie.
LinkedIn Čo To Je a Pre Koho Je LinkedIn Záver
Veríme, že ste v tomto článku našli odpoveď na otázku, LinkedIn čo to je? Za nás je LinkedIn veľmi dôležitá sociálna platforma, každopádne, záleží na tom v akej oblasti podnikáte a kto je váš cieľový zákazník. Strategická tvorba online obsahu na sociálnej sieti LinkedIn by mala byť zameraná na poskytovanie cenných informácii, ideálne aj so zábavnou vsuvkou. Pokiaľ neviete ako na LinkedIne začať, alebo by ste potrebovali pomôcť s tvorbou strategického obsahu, prípadne so samotnou správou sociálnej siete, sme tu pre vás.